Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy, leczenie

Łysienie typu męskiego to najpopularniejszy typ wypadania włosów. Ten stan chorobowy dotyczy ponad 50% mężczyzn powyżej pięćdziesięciu lat oraz około trzydziestu procent mężczyzn w przedziale wiekowym 25-40 lat.

Łysienie androgenowe – przyczyny

Łysienie androgenowe nie bez powodu określane jest mianem męskiego, gdyż jest ściśle związane z testosteronem. Aktywna forma tego hormonu, znana jako DHT (dihydrotestosteron) osłabia mieszki włosowe, co stanowi główną przyczynę łysienia.

Genetyczna nadwrażliwość na dihydrotestosteron wpływa bezpośrednio na opóźnienie produkcji włosów, ich osłabienie, a następnie całkowite zahamowanie.

Wśród pozostałych przyczyn wymienia się również zbyt duże napięcie mięśni skóry głowy. Dotyczy to jednak niewielkiego odsetka osób.

Łysienie androgenowe – objawy

Łysienie typu męskiego może występować już u osób nastoletnich. Głównym objawem choroby jest cofnięcie się linii włosów na czole i skroniach pacjenta. Następnie pojawia się łysina u szczytu głowy. W późniejszym okresie łysienie dotyka całego obszaru głowy.

Łysienie androgenowe można podzielić ze względu na szybkość postępowania:

-> łysienie ciężki (rozpoczyna się w wieku około 16 lat)
-> łysienie średnie (rozpoczyna się w wieku około 25 lat)
-> łysienie lekkie (rozpoczyna się w wieku około 40 lat)

Jak leczyć łysienie androgenowe?
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem pt. Leczenie łysienia, gdzie szczegółowo opisujemy sposoby na wypadanie włosów.

Leczenie łysienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *