Zmarszczki

Rzekomo nic tak nie przeszkadza na twarzy jak zmarszczki. Wielu producentów produktów do pielęgnacji ciała stara się opóźniać pojawianie się zmarszczek lub je zwalczać. Kosmetyczka stoi między opiniami na temat skuteczności tych starań a oczekiwaniami klientki. W takiej sytuacji musi wyrazić swój pogląd na ten temat. Możliwe jest to tylko wtedy, gdy wie, jakie rodzaje zmarszczek istnieją i jak powstają.

Zmarszczki płodowe (genetyczne) występują przeważnie na szyi i przebiegają w poprzek. Występują od urodzenia i nie ma na nie wpływu.

Bruzdy ruchome występują na dłoniach i stopach, nadają ciału plastyczność i kształtują jego ogólny wygląd. Bruzdy ruchome nie zależą od stanu skóry, ale od podłoża. Powstają przez zapadanie się skóry w zagłębienia uwarunkowane anatomią ciała i w dużym stopniu zależą od wytrzymałości podskórnej tkanki tłuszczowej. W szczególny sposób wpływają na charakterystyczny wygląd każdego człowieka i nie można ich zmienić. U osób otyłych te zmarszczki, ze względu na przyrost tłuszczu, tworzą się na nowo.

Zmarszczki mimiczne powstają pod wpływem ruchu mięśni twarzy. Mimika wpływa na wyraz twarzy i zależy od ruchów mimicznych dominujących we wcześniejszym okresie życia. Stałe zmarszczki mimiczne występują na czole, okolicy nosowo-ustnej i wokół oczu. Na zmarszczki mimiczne mamy ograniczony wpływ. Dzięki odwrotnym ruchom wykonywanym za pomocą przyrządów można je trochę złagodzić.

Zmarszczki suche powstają w wyniku wysuszenia warstwy rogowej naskórka. Jako jedyne można je usuwać za pomocą preparatów kosmetycznych i metod dających długotrwałe rezultaty.

Zmarszczki starcze powstają z biegiem lat na skutek zmian w obrębie włókien łącznotkankowych. Włókna sprężyste tracą swoją podstawową cechę, a nieelastycznego kolagenu jest coraz więcej. Podskórna tkanka tłuszczowa ulega przeważnie degeneracji, a mimika pozostawia trwałe ślady. Do tego dochodzi zanikanie kości szczękowej, często brak zębów, a także torebki tłuszczowej wokół gałki ocznej, co powoduje zapadanie się skóry wokół ust i oczu. Na powstawanie starczych zmarszczek duży wpływ mają czynniki dziedziczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *