Pielęgnacja cery wrażliwej

Pielęgnacja cery wrażliwej

Większość klientek sądzi, że ich cera jest wrażliwa. Należy to odczytać w ten sposób, że klientka życzy sobie delikatnego i ostrożnego traktowania skóry oraz spokoju. Cera wrażliwa jest skłonna do podrażnień. Kosmetyczka dokonując oceny powinna ustalić, czy ma do czynienia rzeczywiście z cerą wrażliwą, czy jest to tylko argumentacja obronna klientki. Zawsze pielęgnacja tego typu cery wymaga dużego wyczucia i fachowej wiedzy.

Cera wrażliwa odznacza się kilkoma charakterystycznymi cechami, takimi jak: podrażnienia i zaczerwienienie, wyraźna reakcja na wpływ czynników zewnętrznych, uczucie napięcia, szorstkość i zaburzenia rogowacenia. Dotyczy to wszystkich obszarów skóry: naczyń krwionośnych i limfatycznych, nerwów skórnych i gruczołów. Wynika z tego, że pielęgnacja i leczenie skóry wrażliwej musi mieć charakter całościowy, tzn. organizm ludzki musi być postrzegany jako nierozerwalna całość.

Przy pielęgnacji z zastosowaniem kosmetyków należy wykluczyć wszelką możliwość podrażnień. Preparaty pielęgnacyjne powinny być łagodne, bez szczególnych dodatków i substancji zapachowych. Zabiegiem wspomagającym może być uspokajający masaż, naświetlanie niebieskim światłem i kompresy z malwy, róży, rumianku. Szczególnie korzystne działanie ma manualny drenaż limfatyczny, który dodatkowo wzmacnia czynność skóry. W zależności od stopnia jej podrażnienia, zaleca się uprawianie jogi, medytacji i ćwiczeń odprężających w ramach terapii towarzyszącej.

Pomocne są olejki eteryczne zawarte w preparatach kosmetycznych. Pobudzenie nie oznacza podrażnienia ale stabilizację. Szczególnie łagodne dla skóry są olejek migdałowy, zioła: róża, lawenda, malwa, produkty z kobylego mleka wzmacniające i uodparniające organizm, a wraz z nim skórę. Wszystkie środki, które wzmacniają i stabilizują ludzki organizm, działają także dodatnio na skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *