Masaż twarzy

Masaż twarzy

Ręczny (manualny) masaż twarzy w praktyce kosmetycznej jest sztuką i nie można go niczym innym zastąpić. Wymaga dużego wyczucia, koncentracji, opanowania techniki i umiejętności wyczuwania drugiej osoby.

Z biegiem czasu rozwinęły się różne rodzaje masażu. Masaż pierwotny, tzw. klasyczny, składa się z pięciu podstawowych ruchów. Stosując różne kombinacje masaż klasyczny można wykonać na wiele indywidualnych sposobów i dlatego często odnosi się wrażenie, że każda placówka nauki zawodu uczy innego rodzaju masażu.

Prawie wszyscy klienci wolą masaże relaksujące i uspokajające. Chcą odpocząć i dobrze się poczuć. Często także skóra jest w stanie wymagającym ustabilizowania przemiany materii i krążenia, lub pobudzenia krążenia limfatycznego. Nie zawsze w takim wypadku można zastosować masaż klasyczny, ponieważ stosując wszystkie jego ruchy działamy pobudzająco na tkankę. Wskazane jest unikanie pobudzania. Dobrze jest, gdy znamy kilka technik masażu, ponieważ możemy dostosować je do indywidualnych potrzeb. Masaż punktowy, manualny drenaż limfatyczny, czy shiatsu to masaże specjalistyczne, które dobrze jest poznać jako techniki dodatkowe. Jedna technika masażu nie wystarcza w praktyce kosmetycznej.

Warunkiem wykonywania każdego masażu jest znajomość anatomii i fizjologii i umiejętne ich wykorzystanie. Trzeba znać położenie poszczególnych mięśni, ciągów tkankowych, naczyń krwionośnych i limfa-tycznych oraz umieć ocenić stan skóry. Bardzo ważny jest też nastrój klientki. Trzeba ocenić, czy klientka potrzebuje ruchów uspokajających ją czy raczej pobudzających krążenie? W takich przypadkach konieczna jest indywidualna decyzja.

Masaż twarzy nie powinien trwać mniej niż 15-20 minut. Bardzo rzadko występują sytuacje uniemożliwiające wykonanie masażu. Nawet skóra w stanie zapalnym (trądzik) go nie wyklucza. Nie powinno się rezygnować z masażu z braku czasu, dlatego że klientka się spóźniła lub kosmetyczka źle zaplanowała przebieg wizyty.

Jako substancji poślizgowych możemy użyć emulsji typu woda w oleju, środków oleistych i mieszanek z dodatkiem olejków eterycznych. Dodatkowo podczas masażu możemy naświetlać skórę barwnym światłem (ale wtedy bez olejków eterycznych). Odpowiednia muzyka w tle działa wspomagająco. Masaż powinien przebiegać bez przerw i zakłóceń. Zawsze masujemy twarz, przednią i boczne partie szyi, dekolt i ewentualnie okolice karku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *