Usuwanie zanieczyszczeń skórnych

Usuwanie zanieczyszczeń skórnych

Zaskórniki, prosaki i torbiele łojowe należą do zanieczyszczeń skórnych usuwanych przez kosmetyczkę. Zabieg ten wspomaga funkcje skóry i poprawia jej wygląd.

Otwarte zaskórniki rozpoznajemy po czarnych kropeczkach w skórze. Rozróżniamy zaskórniki głębokie, znajdujące się głównie na nosie, brodzie i(lub) w uszach. Przy wyciskaniu pojawia się miękka i duża pałeczka łoju. Inaczej wyglądają zaskórniki na policzkach i kościach policzkowych. Są bardziej płaskie, a ich ujście w stosunku do głębokości jest bardzo duże. Wydzielina płaskich zaskórników jest przeważnie twarda i trudno ją usunąć. W tym przypadku ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry. Wszelkie zabiegi rozpulchniające skórę, takie jak para, gorące okłady, ciepła maska z płatków owsianych i maska parafinowa, ułatwiają usuwanie zaskórników.

Istnieje kilka metod usuwania zaskórników, można to zrobić palcami, łyżeczką Unny, za pomocą skaryfika-tora, igieł jednorazowych lub elektrycznym aparatem ssącym. Praca opuszkami lub czubkami palców jest najlepiej sprawdzona, natomiast usuwanie zaskórników aparatem ssącym raczej nie przynosi dobrych wyników. Oczywiste jest przestrzeganie higieny, tak jak podczas leczenia trądziku.

Zasadniczo do usuwania zaskórników nie używamy siły. Łyżeczka Unny jest przydatna przy zaskórni-kach znajdujących się w trudno dostępnych miejscach, np. w uchu. Jeżeli ujście mieszka zwężone jest z powodu nadmiernego zrogowacenia, możemy posłużyć się skaryfikatorem lub nożykiem do prosaków. Nieprawidłowe usuwanie i praca w niehigienicznych warunkach może powodować rany, krwawienie i wtórne zakażenia, stany zapalne, blizny i miejscowe przebarwienia.

Pielęgnację po zabiegu należy dostosować do reakcji skóry. W każdym przypadku po usunięciu zanieczyszczeń skórę należy delikatnie zmyć specjalnym preparatem lub tonikiem z niewielką ilością alkoholu. Ręczny drenaż limfatyczny jest najlepszą metodą, aby przywrócić harmonię zmęczonej skórze i pobudzić jej krążenie. Maski i substancje czynne w ampułkach oraz odpowiednie produkty pielęgnacyjne uspokajają skórę.

Proszę odnieść się do następującej sytuacji: usuwanie zaskórników nie jest rzeczą przyjemną. Klientka będąca w złym nastroju jest wrażliwsza na ból niż osoba spokojna. Należałoby w trakcie wykonywania intensywnego oczyszczania twarzy ograniczyć usuwanie zanieczyszczeń do minimum, bądź też całkiem je pominąć, aby nie spowodować długotrwałych podrażnień i stanów zapalnych skóry.

Prosaki są małymi torbielkami rogowymi i występują przeważnie w okolicy oczu jako białe guzki wielkości drobnych ziarenek. Prawie zawsze występują grupowo. Do ich usunięcia nacinamy ostrożnie przykrywającą je skórkę specjalnym nożykiem lub jednorazowym lancetem i wyciskamy zawartość. Torbiele łojowe nie są prawdziwymi torbielami, ponieważ mają ujście, które jednak nie jest dobrze widoczne, i nie tworzą stanów zapalnych. Ujście rozszerzamy jednorazową igłą i usuwamy wydzielinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *