Pielęgnacja cery łojotokowej i z trądzikiem cz.1

Pielęgnacja cery łojotokowej i z trądzikiem.

Cera łojotokowa występuje w różnych postaciach i stanach rozwojowych. Trądzik, w zależności od samopoczucia, odżywiania oraz pielęgnacji skóry, jest raz mniej, raz bardziej intensywny. Leczenie trądziku daje dobre wyniki przy współpracy z lekarzem dermatologiem.

Najpowszechniejszą odmianą jest trądzik pospolity (acne vulgaris). Zmiany chorobowe na twarzy, dekolcie i okolicy ramion mogą być tak znaczne, że pozostawiają trwałe ślady na skórze. Silne zaczerwienienia, blizny i przebarwienia są powodem zahamowań, utrudniających kontakty społeczne. Przed każdym zabiegiem należy dokonać dokładnej oceny skóry. Jednym z najważniejszych zadań kosmetyczki jest znajomość i wykorzystywanie naturalnych mechanizmów obronnych skóry.

Celem leczenia trądziku w gabinecie kosmetycznym jest zapobieganie oraz zwalczanie czynników odpowiedzialnych za jego powstawanie. Wpływa zatem na czynność gruczołów łojowych, procesy rogowacenia naskórka i układ immunologiczny. Zabiegi regulujące stan skóry są łagodniejsze niż zabiegi intensywne. Te zasady postępowania dotyczą zarówno zabiegów w gabinecie kosmetycznym, jak i pielęgnacji domowej.

Jedną z możliwości oczyszczania twarzy jest zastosowanie preparatów zawierających kwas mlekowy. Kwas mlekowy ułatwia złuszczanie warstwy rogowej, działa też dezynfekująco i hamuje rozmnażanie się bakterii. Stosowanie silnie odtłuszczających środków myjących, opartych na dużej ilości środków powierzchniowo czynnych, może spowodować wysuszenie warstwy rogowej, zwiększając jej przepuszczalność i tym samym podatność na podrażnienia.

Lotiony do twarzy uzupełniają wstępne oczyszczanie, ale nadal powinny pozytywnie działać na skórę.

Zbyt dużo alkoholu, a także inne czynniki i dodatki przynoszą wprawdzie natychmiastową poprawę wyglądu skóry, uszkadzają jednak warstwę rogową, płaszcz lipidowy i rodzimą florę bakteryjną. Skóra traci przez to własne mechanizmy obronne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *