Pielęgnacja cery łojotokowej i z trądzikiem cz.2

Usuwanie zanieczyszczeń skóry jest ważnym elementem pielęgnacji przy trądziku. Dla ochrony przed łojem i ewentualnie płynną wydzieliną należy koniecznie nosić maskę ochronną. Czasami zdarza się, że limfa i krew wydostają się na powierzchnię skóry. Dla ochrony przed zakażeniami (także AIDS) należy zakładać jednorazowe rękawiczki gumowe lub lateksowe. Nie używa się obecnie ligniny owijanej wokół palców. Do wyciskania zaskórników stosuje się zwilżone alkoholem gaziki. Jeżeli musimy przeciąć zaskórnik, używamy do tego jednorazowych lancetów lub igieł.

Nie wolno wykonywać klasycznego masażu twarzy, ponieważ mógłby spowodować rozprzestrzenienie się zakażenia. Idealną i skuteczną alternatywą jest manualny drenaż limfatyczny. Twarz przykrywamy gazą z otworami na usta i nos i przez gazę wykonujemy zabieg. Dodatkowo możemy do zabiegu wykorzystać prąd o wysokiej częstotliwości, co sprzyja gojeniu się, obkurczaniu naczyń, dezynfekuje skórę i łagodzi trądzikowe stany zapalne. Należy jednak pamiętać, że w szklanych elektrodach gromadzi się ozon, którego działanie budzi wiele kontrowersji i dlatego czas zabiegu musi być dobrany indywidualnie.

Dzięki różnego rodzaju maskom możemy skutecznie działać na skórę. O tym, czy zastosujemy maskę nawilżającą czy przeciwzapalną, na bazie kremu czy glinki, decyduje stan skóry.

Do pielęgnacji po zabiegu oraz pielęgnacji domowej nadają się produkty nawilżające na bazie emulsji, czasami nawet z nieco większą zawartością tłuszczów. Silne odtłuszczanie za pomocą środków powierzchniowo czynnych może spowodować podrażnienia, czego skutkiem będzie zwiększenie aktywności gruczołów łojowych, a tym samym silniejsze natłuszczenie skóry.

Dla poprawy wyglądu i samopoczucia młodego człowieka dotkniętego trądzikiem zaleca się makijaż. W zależności od stanu skóry, makijaż powinien tuszować bardziej lub mniej, ale nigdy nie może sprawiać wrażenia maski nałożonej na twarz. Do tuszowania najlepsze są sztyfty korygujące, a do zmatowienia puder matujący. Makijaż oczu, róż i szminka podkreślają urodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *