Pielęgnacja cery dojrzałej cz.1

Pielęgnacja cery dojrzałej.

Proszę odnieść się do następującej sytuacji: pewna uczennica szkoty kosmetycznej przy okazji lekcji pokazowej na skórze dojrzałej zadała pytanie: „Czy to ma jeszcze jakiś sens?” Młodej osobie w trakcie nauki zawodu można takie pytanie wybaczyć. Ale jak przedstawia się problem skóry dojrzałej w praktyce kosmetycznej? Czyszczenie, para, peeling, ampułki, prąd – pytanie, które możemy w tym miejscu postawić: „Jaki wynik przyniosą te zabiegi?”

Określenie kosmetyka całościowa wiąże się jednoznacznie z pojmowaniem i traktowaniem człowieka jako całości. Zabiegi kosmetyczne działają nie tylko w miejscu ich wykonania, ale wpływają bardziej lub mniej na cały organizm. Zgodnie z tą zasadą pielęgnacja cery dojrzałej nigdy nie powinna być traktowana odrębnie, ale w kontekście całego organizmu.

Pielęgnacja cery dojrzałej powinna odbywać się zgodnie z dewizą „należy dostarczyć skórze tego, czego ona sama nie może już wytworzyć”, czyli tłuszcze i wodę. Brak tych czynników powoduje, że bariera ochronna skóry nie spełnia swoich funkcji, przez co skóra jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Te braki należy uzupełnić. Zarówno podczas pielęgnacji domowej, jak i w czasie zabiegów w gabinecie należy kierować się określonymi kryteriami.

Płaszcz lipidowy skóry dojrzałej jest cieńszy niż młodej, ponieważ gruczoły łojowe i potowe pracują wolniej. Mycie skóry mydłem, detergentami lub gorącą wodą nie jest wskazane. Także częste prysznice i kąpiele z dodatkiem płynów i żeli powszechnie dostępnych w sprzedaży szkodzą skórze, gdyż wydłużają czas odnawiania się płaszcza lipidowego. Należy stosować delikatne emulsje do mycia i ciepłą wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *