Pielęgnacja cery dojrzałej cz.2

Bezalkoholowy tonik zakwasza warstwę rogową i chroni przed rozwojem bakterii. Dojrzała skóra jest cienka i ma cienką warstwę rogową, nieco nieregularną i łuszczącą się. Jej zdolność do regeneracji jest zwolniona, co całkowicie wyklucza stosowanie peelingów, które są dla niej szkodliwe. Lekkie rozpulchnienie warstwy rogowej można uzyskać przez położenie ciepłych kompresów ziołowych, maski z płatków owsianych lub kompresów parowych. Wskazane są takie zioła, jak rumianek, cząber, krwawnik, werbena i lawenda.

Dojrzała skóra nie jest elastyczna. Tkanka łączna ma zmienioną strukturę i dlatego nie należy wykonywać energicznych masaży i zabiegów z zastosowaniem prądu elektrycznego. Korzystne dla takiej skóry są delikatne masaże i manualny drenaż limfatyczny.

Zabiegi poprawiające ukrwienie skóry można przeprowadzać wówczas, gdy nie ma problemów z naczynkami. Lekkie pobudzenie krążenia uzyskamy dzięki dobrze ciepłym kompresom, lekkim kąpielom parowym w połączeniu z naświetlaniem podczerwienią. Wiele starszych osób nie toleruje pary, należy to ustalić przed zabiegiem. Bardzo ważne jest wykonanie po tych zabiegach drenażu limfatycznego, który przyspieszy przemianę materii.

Zalecenia do pielęgnacji domowej są takie same jak w przypadku skóry dziecięcej. Skóra młodzieńcza zawiera naturalne czynniki nawilżające. Zaliczamy do nich aminokwasy, kwas mlekowy i inne związki organiczne. Pielęgnacja powinna polegać przede wszystkim na nawilżaniu. Do skóry bardzo przesuszonej należy wybierać preparaty nawilżające hydro-filowe, takie jak kwas hialuronowy czy składniki naturalnego czynnika nawilżającego.

Korzystne dla dojrzałej skóry są zabiegi okluzyjne, np. maska parafinowa. Okluzja powoduje zwiększenie przepuszczalności warstwy rogowej, dzięki czemu uzyskuje się poprawę wnikania zarówno hydrofitowych, jak i lipofilowych substancji nawilżających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *