Zabiegi regenerujące i zapobiegające starzeniu się skóry cz.1

Zabiegi regenerujące i zapobiegające starzeniu się skóry.

Jeszcze nigdy nie oferowano tylu produktów i metod, które – jak słyszymy w reklamach – odmładzają skórę, spłycają, a nawet usuwają zmarszczki.

Naskórek jest nieustannie aktywny. Komórki powstają w warstwie podstawnej i przesuwają się ku górze spełniając przy tym różne funkcje. Tam ulegają rogowaceniu i na koniec zostają złuszczone z powierzchni skóry. Umożliwia to funkcjonowanie różnych mechanizmów obronnych skóry. W młodości procesy te przebiegają szybciej, w starszym wieku wolniej. Skaleczona skóra uruchamia natychmiast mechanizmy naprawcze, tzn. w zranionym miejscu komórki warstwy podstawnej zostają pobudzone do natychmiastowych podziałów, aby zamknąć ranę. Uruchomienie takich mechanizmów powodują zabiegi kosmetyczne opierające się na słabszym lub silniejszym podrażnieniu skóry. Należą do nich kwasy owocowe, peelingi mechaniczne i enzymatyczne i wszystkie metody polegające na ścieraniu. Ponieważ wszystkie te zabiegi mają także na celu poprawę wchłaniania przez skórę substancji czynnych, po złuszczeniu aplikuje się substancje obce, które bez przeszkód wnikają w skórę. Ich działanie przeciwko starzeniu się nie zostało udowodnione, ale znany jest ich ujemny wpływ na układ immunologiczny.

Dysponujemy ograniczoną liczbą komórek warstwy podstawnej, a one mają ograniczoną zdolność podziału. Pobudzenie podziału komórek i związane z tym przyspieszenie faz naprawczych powoduje, że zużywamy nasze rezerwy. Skutek tego jest taki, że wczesne odmłodzenie skóry kończy się jej przedwczesnym starzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *