Pielęgnacja skóry zniszczonej w czasie letniego urlopu cz.2

Intensywne oczyszczanie skóry, jeśli jest konieczne, powinno być dokładnie uzasadnione. Parę można stosować, jeżeli skóra nie jest zaczerwieniona i nie ma problemów z naczynkami. Peeling częściowo usuwa zrogowaciały naskórek, dlatego należy brać pod uwagę to, czy klientka nadal wystawia skórę na działanie słońca, a wówczas peeling usuwa ochronną warstwę zrogowaciałą naskórka i skóra musi ją wytworzyć na nowo. Jeżeli zastosujemy peeling mechaniczny, spowodujemy silne podrażnienie skóry, a wynik nie zawsze będzie jednolity. Peeling enzymatyczny rozpuszcza najbardziej zewnętrzną warstwę rogową naskórka. Nie wiadomo jednak, jak długo po jego zmyciu enzymy będą działać na naskórek. W pojedynczych przypadkach taki peeling może być wskazany, ale nie powinno się go stosować regularnie. Łagodniej i przyjemniej działa maska z płatków owsianych. Śluz owsiany łagodzi reakcje skóry, a grubsze cząsteczki ścierają łuszczący się naskórek. Warstwę rogową można rozpulch-nić ciepłym kompresem z dodatkiem ziół lub serwatki.

W przypadku skóry niedostatecznie nawilżonej właściwe będzie zastosowanie maski parafinowej. Dzięki zamykającemu i uszczelniającemu działaniu parafiny następuje intensywne rozpulchnienie i nawilżenie naskórka. Stopniowe podwyższanie temperatury, maksymalnie o jeden lub dwa stopnie sprawia, że zabieg jest skuteczny, a jednocześnie łagodny i idealnie nadaje się dla skóry zniszczonej słońcem. Maskę nakładamy przed masażem.

Istotne znaczenie wśród zabiegów ma masaż. Reguluje, wspomaga i stabilizuje skórę i cały organizm. Z powodzeniem możemy zastosować drenaż limfatyczny, ponieważ ma on wpływ na przemianę materii. Inne masaże także są dobrodziejstwem dla ciała i psychiki. Nie powinny jednak trwać dłużej niż 20 minut.

Wybór maski na twarz dla „letniej” skóry powinien uwzględniać nawilżanie, ponieważ skóra latem zazwyczaj jest przesuszona. Maski należy nałożyć przed masażem. W każdym przypadku celem pielęgnacji skóry zniszczonej podczas lata jest łagodne wspomaganie jej funkcji, ale tak, aby dodatkowo jej nie obciążać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *